آموزشی

فیلتر روغن رنو و نشانه های کثیفی آن

فیلتر روغن رنو و نشانه های کثیفی آن

فیلتر روغن رنو و نشانه های کثیفی آن چیست؟ فیلتر روغن یکی از قطعات مهم خودرو است که با موتور به طور همزمان کار میکند و در عملکرد صحیح خودرو نقش بسیار مهمی دارد. فیلتر روغن رنو نیز همچون سایر قطعات در طول گذر زمان دچار مشکلات و فرسودگی هایی میگردد که نیازمند تعمیر یا تعویض میباشد. در این مقاله قصد داریم تا درمورد فیلتر روغن رنو و نشانه های کثیفی آن صحبت کنیم. به طور کلی فیلتر روغن رنو به دلایلی اعم از روغن نامناسب با نوع خودرو و روغن بی کیفیت و استفاده نادرست از خودرو و فشار بیش از حد به آن وارد کردن خراب میشود. برای بررسی اطلاعات بیشتر تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

یدک سیتی ارائه دهنده لوازم و قطعات خودرو به صورت اورجینال در خدمت شماست. جهت سفارش و تهیه فیلتر روغن رنو میتوانید به سایت یدک سیتی مراجعه کرده و یا با شماره تماس 09105053933 حاصل کنید.

کاربرد فیلتر روغن در خودرو چیست؟

در مورد کاربرد فیلتر روغن در خودرو باید در نظر داشته باشید که تمام انواع فیلتر خودرو به منظور تصفیه ناخالصی‌ها از سیالات مورد استفاده در موتور یا کابین مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، فیلتر روغن مسئول حذف ناخالصی‌ها و جذب ذرات مضر درون روغن موتور است. همچنین، فیلتر هوای خودرو از ورود گرد و غبار و سنگریزه‌ها به موتور جلوگیری می‌کند و فیلتر کابین نیز هوای تمیز و تصفیه‌شده را به سرنشینان خودرو ارائه می‌دهد. در نتیجه، وظیفه اصلی فیلترهای خودرو، حذف ذرات ناخالصی از هرگونه سیالی که در ماشین استفاده می‌شود، است تا عملکرد موتور بدون هیچ گونه خسارتی انجام شود.

ویژگی های فیلتر روغن مرغوب برای خودرو

فیلتر روغن با کیفیت و مرغوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

– مقاومت در برابر حرارت‌های بالا.

– حساسیت کم در برابر تغییرات جوی و رطوبت.

– اندازه‌ی ثابت و قابل اعتماد.

– عدم مقاومت در برابر ورود روغن.

– تصفیه‌ی کامل و کارآمد آلودگی‌ها.

– مقاومت در برابر پارگی.

– داشتن سوپاپ اطمینان و آب‌بندی مطمئن.

انواع فیلتر روغن موتور بر اساس متریال

فیلترهای روغن بر اساس نوع صافی استفاده شده در آن‌ها به سه دسته سلولزی، مصنوعی و فلزی تقسیم می‌شوند.

  1. فیلتر سلولزی:

این نوع فیلترها از غشاهای سلولزی برای تصفیه روغن استفاده می‌کنند و قادرند ذراتی به اندازه ۸ تا ۱۰ میکرون را از روغن جدا کنند. این فیلترها، که اکثر فیلترهای روغن موجود در بازار هستند، معمولاً حدود پنج هزار کیلومتر بر روی خودرو می‌توانند استفاده شوند.

  1. فیلترهای مصنوعی:

این فیلترها از نوع غشای مصنوعی برای تصفیه گسترده‌تر روغن استفاده می‌کنند. راندمان این نوع فیلترها برای جداسازی ذرات ۲۰ تا ۴۰ میکرون حدود ۵۰ درصد است و برای ذرات ۸ تا ۱۰ میکرون نیز حدود ۲۴ درصد جذب انجام می‌دهند. معمولاً بعد از هشت هزار کیلومتر استفاده از این فیلترها روی خودرو، نیاز به تعویض دارند.

  1. فیلترهای فلزی:

فیلترهای فلزی از نوع غشای فلزی یا میکروگلاس با سوراخ‌های بسیار ریزتر از غشای سلولزی استفاده می‌کنند. این نوع فیلترها عمر بسیار بالایی دارند و معمولاً بین ۲ تا ۵ سال روی خودرو عملکرد می‌کنند.

نشانه های کثیفی فیلتر روغن

هیچ قطعه یا بخشی از خودرو وجود ندارد که هرگز نیاز به تعویض نداشته باشد یا فرسوده نشود. همه اجزای خودرو مصرفی هستند و دارای یک عمر مفید مشخص می‌باشند. روغن موتور در واقع برای کاهش دمای موتور در حین احتراق و همچنین از بین بردن آلودگی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، با گذشت زمان، دماهای بالا و آلودگی‌های ناشی از سوختن بنزین باعث کثیف شدن روغن می‌شوند.

البته این وضعیت در شرایط عادی قابل مشاهده است و در برخی موارد حتی قبل از اتمام عمر مفید، روغن می‌تواند کثیف و سیاه شود. دلایل زودتر کثیف شدن روغن ممکن است متنوع باشد که در صورت کثیفی روغن موتور فیلتر روغن نیز ممکن است دچار کثیفی شده باشد پس در ادامه به بررسی نشانه های کثیفی فیلتر روغن پرداخته ایم:

1- کیفیت روغن‌موتور:

برند و نوع روغن یا مدل خودرویی که شما دارید، می‌تواند تأثیر زیادی بر دوام و عمر روغن‌موتور داشته باشد؛ اما در حالت کلی، کارخانه برای یک روغن‌موتور، کارکرد خاصی تعریف می‌کند. باید مراقب باشید که از روغن‌موتور با کیفیت پایین و تقلبی خرید نکنید، زیرا افراد سودجو در بازار بسیار زیاد هستند.

کثیف شدن روغن موتور یک امر رایج و عادی برای هر خودرویی است؛ اما جای نگرانی نیست زیرا این مشکل را میتوانید با تهیه روغن موتور اورجینال و با کیفیت از فروشگاه یدک سیتی تهیه کنید.

2- عملکرد موتور:

موتور مایعی با ویسکوزیته بالا که درون موتور حرکت می‌کند، به شکل مستقیم با قطعات آن در تماس است. این موضوع باعث می‌شود که سلامت این دو به هم وابسته باشد. اگر موتور خودرو به‌درستی عمل نکند، ممکن است آلودگی و دمای بسیار بالایی تولید کند، که این دو عامل برای کثیف شدن روغن موتور کافی هستند. بنابراین، برای کاهش کثیف شدن زودتر روغن موتور، به بررسی عملکرد موتور بیشتر توجه کنید.

3- کیفیت احتراق موتور:

حرکت چرخ‌ها و طی‌کردن مسیر با یک ماشین به صورت کامل به سوختن بنزین یا سوخت دیگری درون موتور وابسته است. این فرایند باعث ایجاد حرارت و آلودگی زیادی می‌شود که اگر درون موتور تجمع یابند، باعث کاهش عملکرد موتور خواهند شد. بخش عمده‌ی این آلودگی‌ها از طریق اگزوز و به شکل دود از موتور خارج می‌شود؛ اما بخش مهم‌تری که شامل آلودگی و حرارت است، باید با کمک روغن‌موتور از موتور خارج شود.

سوخت درون موتور باید طبق اصول مشخصی اشتعال شده و انرژی آن کنترل شود. اگر یکی از قطعات موتور با نقص عملکرد مواجه شود و فرایند سوختن بنزین به صورت کامل انجام نشود، با عواقبی مانند ایجاد آلودگی‌های بسیاری روبرو خواهیم شد. این مشکلات با کمک روغن موتور به موتور خطری ندارند، اما ممکن است باعث نابودی و کثیف شدن روغن موتور شوند. بنابراین، کیفیت احتراق موتور می‌تواند عامل اصلی زودتر کثیف شدن روغن موتور باشد.

4- کیفیت فیلتر روغن:

روغن‌موتور به طور مداوم در چرخه‌ی کارکرد وارد موتور می‌شود و گرمای اضافی و آلودگی‌ها را خارج می‌کند. اگر این روغن با همان آلودگی‌ها به موتور بازگردد، ممکن است بسیار زود نیاز به تعمیر موتور داشته باشید. به همین دلیل، همه خودروها دارای یک فیلتر روغن هستند که مسئولیت تمیزکردن این مایع حیاتی را برعهده دارد.

استفاده از فیلتر روغن مناسب یکی از راه‌هایی است که می‌توانید از زود کثیف شدن روغن موتور جلوگیری کنید. اگر فیلتر انتخابی کیفیت خوبی داشته باشد، بیش‌تر آلودگی‌های همراه روغن را جذب خواهد کرد که باعث افزایش دوام و عمر آن می‌شود. راهنمای خرید فیلتر روغن به شما کمک خواهد کرد تا بهترین فیلتر روغن را برای خودروی خود انتخاب کنید.

5- مسافت طی شده:

هر موتور خودرویی نوع بخصوصی روغن را میطلبد و نباید از روغن‌هایی که برای ماشین شما مناسب نیستند، استفاده کنید. هر شرکت برای روغن‌هایی که تولید می‌کند، عمر مفیدی مشخص می‌کند. عموماً عمر آن‌ها حدود 12000 کیلومتر است؛ اما دقت کنید که این عدد ثابت نیست و گاهی ممکن است روغن زودتر کثیف شود.

با ثبت زمان و کیلومتر ماشین هنگام تعویض روغن، می‌توانید متوجه زمان تعویض روغن شوید. هنگامی که روغن ماشین 12000 کیلومتر کارکرد را داشت،به تعویض آن نیازی نیست و بهتر است ابتدا از میزان کثیف شدن و سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

زمان تعویض فیلتر روغن

هر بار که روغن خود را عوض میشود، فیلتر روغن را نیز باید تعویض گردد. عمر فیلتر روغن بستگی به نوع وسیله نقلیه دارد و به تناسب با زمان تعویض روغن آن متفاوت خواهد بود. معمولا، اکثر تولیدکنندگان فیلتر روغن پیشنهاد می‌دهند که هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر برای یک ماشین بنزینی و هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر برای خودروهای دوگانه سوز این کار انجام شود. با این حال، توصیه میشود تا برای تعیین فاصله زمان تعویض فیلتر روغن خودرو، ابتدا راهنمای تولید کننده که بر روی بسته‌بندی محصول درج شده را بررسی کنید.

خرید فیلتر روغن برای رنو

جهت خرید فیلتر روغن برای رنو میتوانید به فروشگاه های معتبر لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید. یدک سیتی ارائه دهنده و عرضه کننده انواع قطعات خودرو به صورت اورجینال و با کیفیت بالا است. جهت تهیه فیلتر روغن موتور رنو میتوانید به سایت یدک سیتی مراجعه کرده و یا با شماره 09105053933 تماس حاصل کنید.

برای خرید و یا دریافت محصولات زیر روی لینک کلیک کنید.

قیمت فیلتر روغن مگان

قیمت فیلتر روغن ال 90

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *