آموزشی

علت صدای لنت پس از تعویض چیست؟

علت صدای لنت پس از تعویض چیست؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که پس از تعویض لنت ترمز خودرو با صدایی در خودرو مواجه شده باشید که علت آن را ندانید.

در این مقاله، قصد داریم درباره علت صدای لنت پس از تعویض توضیح دهیم. ترمز یکی از قطعات مهم در خودرو است که نیاز به توجه ویژه دارد. در شرایط ترمزگیری سریع و حساس، اهمیت لنت ترمز بیشتر به چشم می‌خورد زیرا این قطعه از امنیت سرنشینان مهم محافظت می‌کند و از وقوع خسارات جدی جلوگیری می‌کند.

لنت ترمز به مرور زمان که استفاده می‌شود، خراب می‌شود و نیاز به تعویض دارد. سوت زدن لنت و یا صدای آن نشانه‌هایی هستند که لنت باید مورد بررسی و تعویض قرار گیرد. این علایم به نوسانات و سایش در سطح لنت وابسته هستند که ممکن است به دلیل استفاده یا شرایط نامساعد جوی رخ دهند.

بعد از تعویض لنت، اگر صدای عجیبی از ترمز بشنوید، دلایل ممکن می‌تواند شامل نصب نادرست یا عدم رعایت دستورات تعویض باشد. همچنین، نصب لنت‌های ارزان قیمت یا نامناسب ممکن است به علت اصطکاک غیر عادی صدای ناخوشایندی ایجاد کند.

نشانه های نیاز به تعویض لنت ترمز

در صورتی که پس از تعویض لنت، صدای ناخوشایندی مشاهده کردید، بهتر است از تعویض‌کننده یا کارگاه خودرویی معتبر کمک بگیرید تا دلیل و راه حل مشکل را بررسی کنند و اطمینان حاصل شود که ترمز خودرو به درستی عمل می‌کند و ایمنی سفرهای شما تضمین شود. با این حال برخی از علائم نشان دهنده این که لنت ترمز شما نیاز به تعویض دارد به شرح زیر است:

 • دود در اطراف چرخ ها
 • تیره رنگ شدن رینگ ها
 • شنیدن صدای ممتد
 • چرب شدن سطح چرخ و رینگ
 • روغن ریزی از شلنگ ترمز
 •  تیره رنگ شدن روغن ترمز

یدک سیتی ارائه دهنده لنت ترمز و سایر قطعات خودرو به صورت اورجینال و با کیفیت در خدمت شماست.

زمان تعویض لنت ترمز خودرو

زمان تعویض لنت ترمز خودرو به طور میانگین هر 25000 تا 35000 کیلومتر است. توقف خودرو نیازمند اصطکاک است و تولید اصطکاک بسته به لنت ترمز است. لنت ها روی دیسک ها فشرده شده و این اصطکاک بین دیسک و لنت موجب توقف خودرو میشود. با این حال فرسودگی این قطعه با کیفیت رانندگی شما رابطه مستقیمی دارد و زمانی که عمر مفید لنت به پایان رسید باید آن را تعویض کنید.

نوع صدای ترمز و نوع عیب

 • صدای جیرجیر یا جیغ از ترمز خودرو

اگر عمر لنت های ترمز به پایان رسیده باشد، اولین نشانه‌ای که ممکن است متوجه شوید، صدای جیرجیر یا جیغی است که از ترمز می‌آید. این صدا اغلب به دلیل فرسودگی بیش از حد لنت‌ها ایجاد می‌شود. هنگامی که لنت‌ها بیش از حد فرسوده می‌شوند، صدای ساییدگی حاصل از تماس آن‌ها با روتورهای ترمز را تجربه خواهید کرد که ممکن است به آسیب وارد به روتورها بینجامد و در نتیجه، هزینه تعمیر خودروی شما افزایش یابد.

 • صدای ساییدن هنگام ترمز

همانطور که اشاره شد، اگر در حین فشار دادن پدال ترمز، صدای خراشیدن را متوجه می‌شوید، لنت‌های ترمز شما نیاز به تعویض فوری دارند. برخی از لنت‌های ترمز دارای نشانگرهای سایش فلزی هستند که برای تولید صدای بلند طراحی شده‌اند و به شما هشدار می‌دهند که زمان تعویض آن‌ها فرا رسیده است. اگر این لنت‌ها را به موقع تعویض نکنید، احتمالا با آسیب‌های بیشتری روبه‌رو خواهید شد و در نتیجه، هزینه‌های تعمیر به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.

 • صدای نویز و نویز چندگانه

این صدا تنها یکبار در حین ترمزگیری از سیستم تعلیق جلو شنیده می‌شود. این صدا ناشی از جابه‌جایی و حرکت لنت در جهت دوران دیسک است. با فشردن محکم ترمز، این صدا کاهش می‌یابد و برای رفع آن باید مراقباتی انجام داد.

اطمینان از نصب صحیح لنت، گیره و shim از اهمیت بالایی برخوردار است. در بررسی علت صدای لنت پس از تعویض، به این نکته توجه کنید. نویز چندگانه نیز تنها یکبار پس از روشن شدن موتور شنیده می‌شود. این صدا به سیستم خودآزمای ترمز ABS بستگی دارد و به تعمیر یا سرویس نیاز ندارد. بنابراین، صدای نویز چندگانه طبیعی است و در خودروها به صورت متفاوت بروز می‌کند.

راه حل رفع صدای لنت ترمز خودرو

در ادامه، روش‌های رفع صدای لنت ترمز را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. گریس زدن پشت لنت‌ها: این روش اولین گامی است که معمولاً تعمیرکاران انجام می‌دهند. با استفاده از گریس در قسمت پشتی لنت‌ها، صدای جیرجیرک و سوت کشیدن آن‌ها را به حداقل می‌رساند.
 2. روغن‌کاری پشت لنت‌ها: در این روش، از روغن مخصوصی برای قسمت پشتی لنت‌ها استفاده می‌شود که می‌تواند نویز و ارتعاش بین لنت و کالیپر را کاهش دهد و بنابراین سوت کشیدن لنت ترمز را رفع کند.
 3. سمباده کشی روی لنت‌ها: در این روش، لنت‌هایی که صدای سوت می‌کشند، از داخل کالیپر خارج شده و سمباده می‌شوند. این عمل باعث می‌شود لنت‌ها صیقلی و شیشه‌ای شوند و دیگر صدای سوت مانند نداشته باشند.
 4. تعویض لنت‌ها: در برخی موارد، هیچ یک از روش‌های فوق نمی‌توانند صدای لنت ترمز را رفع کنند. در این صورت، گزینه‌هایی مانند تحمل صدای لنت یا تعویض لنت‌ها به عنوان گزینه‌های اصلی باقی می‌مانند.

مرکز فروش لنت ترمز اصلی خودرو

جهت تهیه لنت ترمز اصلی خودرو باید به یک مرکز فروش لنت ترمز اصلی خودرو معتبر مراجعه کنید تا از کیفیت و اورجینال بودن قطعات یدکی اطمینان حاصل کنید. در صورتی که قصد خرید بهترین لنت ترمز برای اتومبیل خود را دارید، می‌توانید به سایت یدک سیتی مراجعه کنید و یا با شماره 09105053933 تماس بگیرید.

شما می توانید برای خرید و یا دریافت قیمت هر یک از محصولات زیر روی لینک کلیک کنید.

قیمت لنت ترمز عقب ال 90

قیمت لنت جلو ساندرو

قیمت لنت ترمز عقب مگان

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *