آموزشی

دلایل روشن ماندن چراغ ترمز دستی رنو

دلایل روشن ماندن چراغ ترمز دستی رنو

ترمز دستی یکی از سیستم‌های اساسی در خودرو است که به شما کمک می‌کند تا خودرو را با خیال راحت در سراشیب‌ها پارک کنید و از وارد شدن بار اضافی به گیربکس جلوگیری کنید تا از خرابی آن جلوگیری شود. زمانی که ترمز دستی را بکشید، سیمی که به ترمزهای عقب متصل است، فعال می‌شود. در کنار این سیم، یک سوئیچ نیز وجود دارد که وضعیت ترمز را بررسی می‌کند و راننده از طریق چراغی که در صفحه آمپر قرار دارد، مطلع می‌شود. چراغ ترمز دستی هنگامی که ترمز بالا است، روشن می‌شود و در غیر این صورت باید خاموش شود. اما بعضی اوقات مشکلاتی در این سیستم به وجود می‌آید که باعث می‌شود چراغ خاموش نشود.

دلایل روشن ماندن چراغ ترمز دستی رنو

در ادامه به بررسی دلایل رایج روشن بودن این چراغ می‌پردازیم.

  • خراب بودن سوییچ ترمز دستی

یکی از دلایل رایج برای روشن ماندن چراغ ترمز دستی، خرابی سوئیچ آن است. برای بررسی خرابی این سوئیچ کافیست زمانی که ترمز پایین است، اهرم را تکان دهید  اگر چراغ خاموش شد (یا حتی لحظه‌ای خاموش شد و دوباره روشن شد)، احتمالاً مشکل از سوئیچ است و باید آن را عوض کنید.

  • پایین نرفتن اهرم به طور کامل

اعمال فشارهای اندک بر روی سیم ترمز دستی نیز می‌تواند از دلایل روشن شدن چراغ باشد. بنابراین، مطمئن شوید که ترمز دستی به طور کامل پایین آمده است و ترمز درگیر نیست.

  • خراب بودن ترمزها

گاهی سیم و سوئیچ ترمز دستی مشکلی ندارند و مشکل از خود ترمز است. اگر با پایین آوردن کامل اهرم ترمز دستی، ترمز آزاد نشود و چراغ هنوز روشن باقی ماند، این نشان‌دهنده احتمال مشکل در ترمزها است و نیاز به بررسی بیشتر آن‌ها دارید.

  • کم بودن روغن ترمز

یکی دیگر از کاربردهای چراغ ترمز دستی نشان دادن سطح روغن ترمز است در صورتی که روغن ترمز از مشخص شده کمتر باشد چراغ روشن میگردد. این احتمال نیز وجود دارد که در پیچ ها سطح روغن جابجا شده و چراغ ترمز روشن و خاموش شود.

  • خراب بودن سنسور سطح روغن ترمز

معمولاً یک سنسور درون مخزن روغن ترمز قرار دارد یا روی درب این مخزن که سطح روغن را مشخص می‌کند. اگر برای این سنسور مشکلی بوجود بیاید، ممکن است مشکلی مشابه مورد قبلی به وجود بیاید و سنسور باید تعویض شود.

  • مشکل در فشار روغن

اگر فشار روغن تنظیم نشده باشد، احتمال وجود دارد که یکی از ترمز‌ها قوی ‌تر از دیگری عمل کند و در زمان ترمز گیری، خودرو به یک سمت کشیده شود. در چنین حالتی، امکان روشن شدن چراغ ترمز وجود دارد.

روشن شدن چراغ ترمز دستی نشانه چیست ؟

در بالا به تمام علل ممکن برای روشن شدن چراغ اخطار ترمز دستی اشاره کردیم. بنابراین در صورت روشن شدن این چراغ، حتماً همه این عوامل را به دقت بررسی کنید، زیرا حتی یک سهل‌انگاری کوچک می‌تواند ایمنی شما و خودرویتان را به خطر بیاندازد.

بنابراین، هر زمان که روشن شدن چراغ ترمز دستی را مشاهده کردید، سریعاً این هشدار را جدی بگیرید و همه مشکلات ممکن را بررسی کنید. بهتر است از رانندگی خودداری کنید و خودرو را حرکت ندهید تا زمانی که مشکلات رفع شده باشند.

مرکز فروش لوازم یدکی رنو در تهران

اگر به دنبال منبعی معتبر برای لوازم یدکی رنو میگردید میتوانید به سایت یدک سیتی مراجعه کنی. یدک سیتی مرکز فروش لوازم یدکی رنو در تهران است که قطعات اورجینال و اصل و با کیفیت به مشتریان محترم عرضه میکند. 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *