آموزشی

بوستر ترمز مگان چیست؟

بوستر ترمز مگان چیست؟

بوستر ترمز مگان چیست؟ اگر صاحب خودرو باشید و یا برای تعمیر و سرویس خودرو سری به تعمیرگاه زده باشید حتما نام بوستر ترمز خودرو را شنیده اید. مگان نیز مانند هر خودرو دیگری دارای بوستر ترمز می باشد. اما سوال اصلی این است که بوستر ترمز مگان چیست؟ و به چه دلیلی استفاده می شود.

یکی از قطعاتی که تسهیل کننده رانندگی می باشد، بوستر ترمز است. بوستر ترمز قطعه ای است که زیر کاپوت خودرو قرار می گیرد و برطرف کننده سختی های رانندگی است. بوستر یکی از قطعات خودرو است که مکانیک ها از آن بسیار یاد می کنند.

بوستر ترمز مگان چیست؟

بوستر مگان یکی از اجزای سیستم ترمز خودرو می باشد. البته این قطعه تنها در سیستم های ترمز‌ دیسکی به کار می‌رود. در ترمز‌های کاسه‌ای (طبلی) آن را نمی بینیم. اگر برای شما هم سوال است که بوستر ترمز مگان چیست؟ باید بگوییم که بوستر ترمز یا بوستر خلاء در ظاهر قوطی فلزی سیاه رنگی است که پشت موتور و سمت راننده قرار می‌گیرد. محل نصب آن با باز کردن در کاپوت به راحتی دیده می‌شود.

وظیفه اصلی این قطعه تقویت نیروی وارده از سوی راننده در سیستم ترمز است. در واقع استفاده از آن، کمک می‌کند تا عملکرد سریع، به موقع و محکم ترمز‌ها نیاز به فشار کمتری داشته باشد. بوستر به کمک خلاء ایجاد شده توسط موتور، نیروی وارد شده از سوی پدال را چند برابر کرده و به سیلندر اصلی ترمز منتقل می‌کند. به بیان دیگر، هدف از طراحی بوستر، اعمال بیشترین نیروی ترمز با کمترین فشار بر پدال آن و در نتیجه ترمزگیری نرمتر است. همچنین بوستر باعث عمل نکردن ترمز هنگام خاموش بودن خودرو و پدال آن سفت باشد.

بوستر ترمز مگان چیست؟

بوستر ترمز مگان چیست؟

اجزای بوستر ترمز مگان

اگر در ظاهر نگاه کنید بوستر شبیه به یک قوطی فلزی مشکی رنگ است اما این قوطی دارای اجزای داخلی است که کنار هم وظیفه مهمی را انجام می دهند. این قطعه از بخش های زیر تشکیل شده است:

بدنه: بدنه بوستر فلزی است و دارای دو محفظه جدا از هم به نام های محفظه فشار ثابت و محفظه فشار متغیر می باشد.

سوپاپ هوشمند: این بخش سوپاپ کنترل نیز نام دارد و بین محفظه های بدنه قرار می گیرد.

دیافراگم: از مواد جنس لاستیک ساخته شده است.

سوپاپ یک طرفه: همان سوپاپ هوا است و با فضای بیرونی در ارتباط است.

میله رابط: فنر برگشت دهنده و پیستون بوستر بر روی آن سوار می شوند.

فنر بوستر: وظیفه برگشت دادن پیستون را بر عهده دارد.

پیستون بوستر: ایجاد فشار ناشی از هوای ورودی بر دیافراگم توسط پیستون صورت می‌گیرد.

ازدید کارشناسان لوازم جانبی مگان در بین این اجزا، میله رابط که از فلز مقاوم ساخته می‌شود وظیفه‌ی برقراری ارتباط بین پیستون سیلندر اصلی و پدال را بر عهده دارد و از میانه‌ی بوستر می گذرد. این میله شامل چند بخش مانند دسته پیستون و دسته پدال می‌شود. سایز بوستر در خودروهای مختلف ممکن است ۸، ۹ یا ۱۰ اینچی باشد. این سایز با سایز پمپ ترمز هماهنگ می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب به طور مفصل در مورد اینکه بوستر ترمز مگان چیست به بحث و بررسی پرداختیم. شما می توانید تمامی لوازم جانبی خودرو مگان و دیگر خودروهای رنو را از یدک سیتی تهیه کنید. برای کسب اطلاعات و خرید محصول از طریق شماره های تماس با شما در ارتباطیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *