آموزشی

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو کی است؟ می دانید که دیسک و صفحه کلاچ یک قطعه مصرفی است و برای خودرویی می بایست در زمان های مشخصی تعویض شود. اما این زمان برای تمامی خودروها یکسان نیست و هر کمپانی زمان مشخصی برای زمان تعویض دیسک و صفحه خودروهای خود تعیین می کند. با یدک سیتی همراه باشید.

دیسک و صفحه در خودروهای مجهز به گیربکس دستی دیده می شود و یکی از مهم ترین بخش های فنی خودرو محسوب می شود. از مضرات خرابی این قطعه می توان به بد جا رفتن دنده، قدرت پایین خودرو در عملکرد نامناسب آن اشاره کرد. برای اینکه با این مشکلات مواجه نشوید در صورتی که خودرو رنو دارید می بایست زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو را بدانید.

دیسک و صفحه یا صفحه کلاچ چیست؟

فارغ از نوع گیربکس، نیروی موتور به طور مستقیم نمی تواند وارد جعبه دنده و یا دیفرانسیل خودرو شود چرا که در این صورت راننده نمی تواند دنده را عوض کند. برای تعویض راحت دنده ها در گیربکس دستی دیسک و صفحه وارد عمل می شود.

قیمت دیسک و صفحه اورجینال ال90

مهندسان صنعت خودرو برای این منظور از مکانیزم دیسک و صفحه کلاچ استفاده کردند تا راننده قادر باشد از طریق فشردن پدال کلاچ، جریان ورودی نیروی موتور به گیربکس را به طور موقت غیرفعال کند و پس از انتخاب ضریب دنده مورد نظر، مجددا پا را از روی پدال کلاچ بردارد؛ بدین ترتیب نیروی موتور در گیربکس جریان پیدا می‌کند اما این بار ضریب دنده فرق کرده و گشتاور متفاوتی به چرخ‌ها منتقل می‌شود.

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو

تفاوت صفحه کلاچ فرسوده و جدید

شاید تصور کنید که نیازی به دانستن زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو وجود ندارد و در صورت بروز مشکل می توان به تعمیرگاه مراجعه کرد. در این بخش تفاوت صفحه کلاچ های فرسوده و جدید را بیان خواهیم کرد.

معمولا صفحه کلاچ در طول زمان و کارکرد زیاد ضخامنت لنت خود را از دست می دهد. این لنت ها مهم ترین عامل برای ایجاد اصطکاک بین صفحه کلاچ و فلایویل خواهد بود و در صورتی که ضخامت مورد نیاز را نداشته باشد باعث سر خودرن صفحه کلاچ بر روی فلایویل خواهد شد.

بنابراین دیگر نیروی موتور به طور کامل وارد گیربکس نمی‌شود و شما احساس می‌کنید که ماشینتان توان کافی برای حرکت ندارد. در موارد حاد که به اصطلاح گفته می‌شود صفحه کلاچ وِل کرده است، لنت صفحه به طور کامل تمام شده و دیگر جوابگوی انتقال نیرو به گیربکس نیست.

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو

تعویض صفحه کلاچ خودرو عمدتا وابسته به نوع رانندگی دارد. چرا که در صورتی که در سطح شهر رانندگی می کنید و روزانه هزاران بار از ترمز استفاده می کنید میزان فرسودگی با سرعت بالایی رخ خواهد داد. باید حواس خود را جمع کنید تا در صورت مشاهده علائم خرابی هرچه زودتر نسبت به تعویض صفحه کلاچ اقدام کنید.

مواردی مانند کاهش شتاب خودرو، سفتی پدال کلاچ، لرزش خودرو هنگام کلاچ گرفتن می تواند نشانه های زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو باشد.

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو

عوارض عدم تعویض صفحه کلاچ

اگر صفحه کلاچ ماشین خود را به موقع عوض نکنید، احتمال دارد که صفحه کلاچ ناگهان شما را در جاده بگذارد و خودرو دیگر قادر به حرکت نباشد. همچنین صفحه کلاچ خراب می‌تواند باعث خرابی فلایویل شود. فلایویل قطعه گران‌قیمتی است که معمولا می‌توان با تراشکاری آن را تا حدی تعمیر کرد. اما اگر میزان خراش‌های وارده از صفحه کلاچ بر فلایویل عمیق و بیش از حد باشد، لازم است که این قطعه تعویض شوند.

بنابراین هزینه بسیار بیشتری را بر شما تحمیل خواهد کرد. همچنین صفحه کلاچ خراب باعث می‌شود که فشار بیشتری به موتور وارد شود و در نتیجه احتمال کاهش عمر مفید خودرو و موتور نیز دور از ذهن نخواهد بود.

تست سالم بودن صفحه کلاچ

برای تست سالم بودن یا نبودن صفحه کلاچ ابتدا از عملکرد نرم، روان و بدون لرزش کلاچ ماشین خود مطمئن شوید، زیرا اگر مشکلی از این نظر وجود داشته باشد، احتمالا کلاچ دارای عیب است.

اما به طور کلی اگر بخواهید تست خرابی صفحه کلاچ را انجام دهید، باید در حالی که موتور روشن است پدال کلاچ را فشار دهید، اهرم دنده را در وضعیت دنده دو قرار دهید و پدال را به صورت نسبتا سریع بالا بیاورید. اگر خودرو حرکت نکرد و خاموش شد، بدانید که صفحه کلاچ احتمالا سالم است. اما اگر خودرو حرکت کرد به احتمال قوی صفحه کلاچ به مقدار زیادی صاف شده و نیاز به تعویض دارد.

خرید دیسک و صفحه کلاچ اصلی برای رنو

یکی از مهم ترین نکاتی که به هنگام فرا رسیدن زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ رنو می بایست به آن توجه داشته باشید این است که از قطعات اصلی برای تعویض استفاده کنید چرا که استفاده از صفحه کلاچ تقلبی در کوتاه مدت می تواند دیگر بخش های خودرو شما را نیز خراب کند. یدک سیتی یکی از شرکت های معتبر در زمینه فروش انواع قطعات خودرو رنو می باشد. برای خرید لوازم یدکی رنو می توانید به وب سایت این مجموعه مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *